Jestem nauczycielką polonijną. A ty jaką masz super moc?

Co to są przerywniki online?

Przerywniki jak sama nazwa podpowiada, oznaczają przerwę. Przerwę od tego, nad czym obecnie pracujemy.

Badania wskazują, że krótkie przerwy w trakcie zajęć (nie tylko zajęć online) przynoszą realne korzyści. Zmniejszają stres i frustrację oraz zwiększają uwagę i produktywność.

Bardzo ważnym kluczem jest, by wyłapać odpowiedni moment zanim uczeń poczuje zmęczenie, znudzenie, rozproszenie lub zainteresowanie.

Jaki cel mają przerywniki?

Celem takiego przerywnika podczas zajęć jest przyzwyczajenie mózgu do szybkiego przestawiania się na wykonywanie różnych zadań. Czasami nawet wystarczy wstawanie i poruszanie się. Zwłaszcza jeśli uczniowie siedzą od jakiegoś czasu. Ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do mózgu, co pomaga skupianiu się i czujności. Zmniejszają również stres i niepokój, dzięki czemu łatwiej skupić się na ważnych zadaniach.

Badania wykazały również, że dzieci uczą się szybciej po takich ćwiczeniach. W jednym badaniu, dzieci o 20 procent szybciej przyswajały nowe słowa po wykonaniu przerywnika, w porównaniu do dzieci, które pracowały bez przerwy.

Dodam, iż przerywniki nie zawsze muszą być związane z aktywnością. Mogą one polegać również na relaksowaniu się. Czasami relaksujące przerywniki mogą okazać się lepszym rozwiązaniem dla dzieci, które po aktywności fizycznej uzyskują nadmierną stymulację. Aktywne przerwy mogą utrudnić tym dzieciom skupienie się i powrót np. do pracy pisemnej, natomiast chwila relaksu pomaga im na nowo skoncentrować się na zadaniach.

Jeżeli Twoi uczniowie po aktywnych przerywnikach mają problem ze skupieniem się na lekcji, możesz poprosić swoich uczniów o zrobienie krótkiego ćwiczenia medytacyjnego z oddychaniem lub zaproponować im ciche ćwiczenia rozciągające. Zaledwie kilka minut takiego relaksu wystarczy, aby uspokoić się i daje możliwość odpoczynku przepracowanej części mózgu.

Jak wyglądają udane przerywniki?

Musi być to prawdziwa przerwa. Odejście od podręcznika/nauki do innej aktywności.

Poniżej znajdziesz kilka przykładów typowych przerywników:

  • dzieci, które potrzebują ciszy i relaksu, możesz poprosić o wyłączenie monitorów i zamknięcie podręczników. Proste ćwiczenie: poproś, by uczniowie usiedli w miejscu i wsłuchali się w bicie swojego serca.
  • dla dzieci, które potrzebują aktywności fizycznej można zorganizować “przerwę taneczną”. Nauczyciele w klasie, którzy pracują z dziećmi ze różnicowanymi poziomami w uczeniu się i myśleniu, często korzystają z tej techniki. Prosimy dzieci, by odeszły od biurka i zatańczyły do ulubionej piosenki lub dwóch, przed powrotem do zadania.
  • rozciąganie, możemy znaleźć kilka fajnych pozycji jogi do rozciągania tzw. asany (pies, kot, wąż, skała) i spacery zwierząt (chodzić jak niedźwiedź, skakać jak żaba, stanąć jak bocian, latać jak ptak);
  • pompki przy ścianie (odpychanie rąk);
  • przysiady;
  • pajace;
  • bieganie w miejscu tak szybko, jak to możliwe.

Jeżeli brakuje Ci pomysłów, tutaj znajdziesz więcej inspiracji na przerywniki w lekcji online.

Jak zaplanować przerywniki?

Planując lekcje online, warto pamiętać o uwzględnieniu w scenariuszu również przerywników.

Istnieją dwa sposoby wykorzystania przerywników:

  • według interwałów czasu (gdy pracujemy nad czymś już bardzo długo i wymaga od nas dłuższej pracy) lub
  • według stosunku zachowań uczniów (rozkojarzenie, wiercenie się, ziewanie, obojętność, znudzenie).

Korzyści ze stosowania przerywników

Wielu z nas przyzna, że jako dorośli nie potrafimy odpoczywać. Często jest nam trudno zrobić sobie prostą przerwę. Dzieje się tak dlatego, że nie przyzwyczailiśmy naszego mózgu do przełączania się w tryb przerwy od danej czynności. Nasz mózg tego nie potrafi.

Teraz wiesz, do czego służą takie przerywniki i jak one mogą pomóc naszym uczniom naładować baterie i zwiększyć koncentrację podczas lekcji.

Przerywniki mogą również pomóc zmniejszyć lęk. Motywują ucznia do dalszej pracy podczas lekcji. Uczeń uzyskuje pewność siebie i wzrasta jego/jej poczucie własnej wartości.

Kluczowe informacje:

Przerywniki mogą pomóc dziecku zmniejszyć stres i budować poczucie własnej wartości.

Upewnij się, że robisz przerwy, zanim uczeń poczuje zmęczenie i rozproszenie.

Możesz zaplanować przerywniki na podstawie zachowań uczniów lub po zakończeniu określonych zadań.