Jestem nauczycielką polonijną. A ty jaką masz super moc?

Jak zrobić prezentację multimedialną, która oczaruje uczniów?

Z ogromną pomocą podczas lekcji online przychodzą nam nasze prezentacje multimedialne, które przygotowujemy dla naszych uczniów.

Dobra prezentacja multimedialna podczas lekcji online to połowa sukcesu. Jeśli zaciekawimy ucznia jej wyglądem, dodając do tego kilka kluczowych słów i ciekawostek, nasz cel lekcji będzie miał szansę być zrealizowany. 

Potwierdzę to faktem, że nasi uczniowie zapamiętują tylko 20% z tego co usłyszą, 30% z tego co zobaczą. A jak połączymy te dwa kanały i zsynchronizujemy słowo mówione z obrazem, to możemy osiągnąć aż 50% znajomości.

Zalety prezentacji multimedialnej

Prezentacje multimedialne, jak się okazuje to niezwykle interesujący sposób, który pozwala uatrakcyjnić nasze lekcje.

Prezentacje są połączeniem tekstów, obrazów, dźwięku, animacji, materiałów video, a także elementów interaktywnych. Zastępują słowo pisane, wykorzystując odpowiednie grafiki, symbole i ilustracje.

Prezentacja multimedialna zwiększa oddziaływanie na ucznia, uatrakcyjniając formę przekazu oraz pomagając w obrazowy sposób przedstawić główne myśli i zagadnienia lekcji, a ich atrakcyjna forma sprawia, że prezentowane treści są lepiej zapamiętywane.

Jak zrobić dobrą prezentację multimedialną?

O co należy zadbać, by prezentacja nam pomogła a nie zaszkodziła:

 1. Prezentacja multimedialna powinna być przede wszystkim uzupełnieniem naszej lekcji, a nie główną częścią.
 2. Im mniej treści tym lepiej (dla każdej grupy wiekowej). Kwestie, o których chcesz opowiedzieć swoim uczniom, zapisz hasłowo, a resztę po prostu dopowiedz.
 3. Jeden slajd dotyczy jednego problemu.
 4. Slajdy powinny być ciekawe, dostosowane do wieku uczniów.
 5. Kolory slajdów starajmy się dobierać tak, aby treść była widoczna nawet przy jasnym świetle.
 6. Wybieramy proste i odpowiednio duże czcionki.
 7. Obrazki to podstawa.
 8. Unikajmy używania przesadzonej animacji – rozpraszają uczniów,
 9. Spójna koncepcja – kolory, wygląd.
 10. Unikaj kapitalizacji liter – nie pisz samymi wielkimi literami. Kapitalizacji należy unikać w szczególności w treści slajdu. Ewentualnie można ją stosować w tytułach.
 11. Sprawdzaj pisownię – wpadki zdarzają się każdemu.
 12. Według mnie każda prezentacja multimedialna powinna zawierać plan zajęć online, który powinien znaleźć się już na początku prezentacji. W tym miejscu powinniśmy wskazać też, o czym i w jakiej kolejności będziemy mówić oraz kiedy nastąpi przerwa lub koniec lekcji, co ważne – oznaczone numerem.
 13. Dlaczego oznaczone numerem? Smutną prawdą jest to, że po kilkunastu slajdach nawet najciekawszej na świecie prezentacji większość uczniów jest znużona. Dlatego warto robić kilkuminutowe przerwy. Każda strona slajdu powinna być oznaczona numerem tym samym co na planie zajęć. Umożliwi to naszym uczniom lepiej zorientować się w prezentacji i ocenić, ile może jeszcze ona potrwać.

Prezentacje multimedialne możemy tworzyć w różnych programach i technologiach, a każde nich niesie za sobą pewne zalety i wady. Wybieramy ten, który nam najbardziej odpowiada.

Przygotowałam dla Ciebie checklistę, która pomoże Ci stworzyć świetną prezentację. Pobierz ją TUTAJ.

Programy do tworzenia prezentacji multimedialnych

 Moje propozycje programów to:

 1. PowerPoint – szybka, powszechnie dostępna i łatwa w obsłudze platforma
 2. Prezi – zapewnia ciekawe efekty wizualne, prezentacje w Prezi po prostu wędrują z treścią – całość jest jak taka interaktywna mapa myśli. Jest to dosyć trudny program, wymaga dodatkowej wiedzy i konieczne jest wykupienie odpowiedniej licencji,
 3. Adobe Aniamate – program dla zaawansowanych użytkowników i programistów, z pewnością daje największe możliwości przy bardzo wymagających realizacjach,
 4. Keynote – odpowiednik PowerPoint-a, na komputerach Apple,
 5. Google Slide – podobny do PowerPoint,
 6. Canva – ma piękne i schludne szablony – na pewno oczarujecie estetyką wykonania – bardzo duży dobór kolorów i grafik , jest to darmowe rozwiązanie do projektowania slajdów on-line,
 7. Genially – w którym stworzysz magiczne i interaktywne prezentacje – dzięki tej platformie sprawisz, że nie będzie to tylko prezentacja, a bardziej jakaś gra (tworzone są na niej bardzo popularne escape- rooms). Potrzeba dużo czasu, by się zagłębić w tajniki tej platformy.