Jestem nauczycielką polonijną. A ty jaką masz super moc?

Klub nauczyciela polonijnego

Co to jest Klub Nauczyciela?

Klub Nauczyciela został stworzony na potrzeby nauczycieli polonijnych, a jego celem jest rozwój zawodowy i osobisty nauczycieli polonijnych.

Klub działa od września 2018 roku, nauczyciele spotykają się regularnie, niemal w każdy wtorek i środę, na szkoleniach w przestrzeni online.

Jaka jest historia założenia KN?

Pomysł podzielenia się swoją wiedzą na temat egzaminów gimnazjalnych i maturalnych z języka polskiego jako obcego przyszedł mi do głowy wiosną 2018 roku. Po 10 latach mieszkania w Londynie i aktywnym życiu w środowisku polonijnym przeprowadziłam się na wieś w piękne okolice Forest of Dean w hrabstwie Gloucestershire, tuż przy granicy z Walią. Szybko się zorientowałam, że wielu polskich rodziców, których tutaj poznawałam, nie mieli wiedzy na temat egzaminów GCSE, natomiast polskie szkoły nie przygotowywały do tych egzaminów. Ja nie prowadziłam jeszcze wtedy samochodu i trudno było mi nawiązać współpracę z tymi szkołami. Dlatego przyszedł mi do głowy pomysł o szkoleniu online. Na pierwsze dwa szkolenia o nowym egzaminie GCSE z języka polskiego oraz nauczaniu online zapisało się 20 nauczycieli. Szybko okazało się, że potrzeby były dużo większe. Stąd też pomysł regularnych spotkań w ramach KN.

Ile kosztuje członkostwo w Klubie Nauczyciela i jakie korzyści ma członek klubu?

Członkostwo w KN to opłata 15 funtów miesięcznie. Nauczyciel należący do klubu ma darmowy wstęp na wszystkie szkolenie orgzaniowane przeze mnie. Jeśli nie może uczestniczyć w szkoleniu w środy, wówczas pozostaje dostęp do nagrania.

Wszystkie szkolenia są nagrywane i przechowywane w wideotece. Członkowie mają nieograniczony dostęp do wiedeoteki: do nagrań ze szkolenia oraz materiałów dydaktycznych.

Czy szkoły też mogą się przyłączyć do klubu?

Tak, dla szkół mam też specjalną ofertę. Za miesięczną opłatę 35 funtów miesięcznie wszyscy nauczyciele szkoły mogą korzystać z zasobów wideoteki. Za opłatę 40 funtów oprócz wideoteki dwóch nauczycieli desygnowanych przez koordynatora projektu może wziąć udział w szkoleniach na żywo. Ważna jest informacja, że z członkostwa w każdej chwili można się wycofać.

A co z nauczycielami, którzy nie chcą miesięcznych zobowiązań, a chcą wziąć udział w wybranym szkoleniu?

Tak, i dla takich nauczycieli znajdzie się rozwiązanie. 25 funtów kosztuje pojedyncze szkolenie. Dla osób, które poszukują więcej podpowiedzi, bardziej opłaca się wykupić członkostwo na miesiąc, bo wówczas w cenie 15 funtów jest i szkolenie i dostęp do wszystkich pozostałych nagrań ze szkolenia. Tutaj jednak należy pamiętać, aby po miesiącu wycofać się ze stałego zlecenia (Direct Debit) – inaczej opłata będzie pobrana automatycznie w następnym miesiącu. Alternatywnie można wykupić dostęp do nagrań w cenie 35 funtów na jeden miesiąc.

Jak odbywają się szkolenia?

Spotykamy się w każdą środę o godznie 20:00 czasu brytyjskiego. Najważniejszy jest stały dostęp do internetu. Osoba, która się zapisze na szkolenie, otrzymuje link, który po kliknięciu powinien przekierować ją na zaplanowane szkolenie. Mamy dwa rodzaje szkoleń: webinaria oraz interaktywne szkolenia. To pierwsze jest wykładem, gdzie prowadzący nie widzi się ze swoimi słuchaczami, chociaż słuchacze widzą prowadzącego. Komunikacja następuje za pomocą komentarzy na czacie. Drugim rodzajem spotkań są szkolenia interaktywne, gdzie nauczyciele mogą się widzieć (chyba, że wyłaczą swoją kamerę) i ze sobą rozmawiać. Te szkolenia są bardziej lubiane przez nauczycieli, bo tworzy się specjalna atmosfera, pewna więź między nauczycielami.

Mieliśmy również specjalne szkolenie z obsługi platformy ZOOM. Okazuje się, że ZOOM daje dużo możliwości w nauczaniu online, jak np. udostępnianie ekranu, wspólne pisanie po tablicy, podział na grupy i inne.

Czy były jakieś trudne sytuacje podczas szkoleń?

Oczywiście! Przed każdym szkoleniem mam motylki w brzuchu, bo przecież nigdy nie można zaufać technologii i zawsze mogą się pojawić problemy techniczne.

Podczas jednego szkolenia mieliśmy wysokie sprzężenie i nie mogliśmy się słyszeć, taki był pogłos. Jedno szkolenia zapomniałam nagrać i musiałam je powtórzyć, bowiem inne osoby chciały je obejrzeć. Zawsze może się coś zdarzyć, ale na szczęście nauczyciele są bardzo wyrozumiali na tego typu kłopoty!

Jakieś szczególne sytuacje?

Owszem. W naszej ofercie mamy również szkolenia darmowe. Dzięki temu udział w szkoleniu nie jest ogrniczony tylko dla nauczycieli z UK, ale dotyczy wszystkich nauczyieli polonijnych. Było mi bardzo miło, kiedy dowiedziałam się, że jedna z uczestniczek mieszka w Uzbekistanie i na szkolenie (ze względu na różnicę czasową) musiała czekać aż do północy. Takie stytuacje pokazują, jak bardzo tego typu szkolenia są potrzebne.

Dziś jest dużo organizacji, które prowadzą szkolenia dla nauczycieli polonijnych.

Tak, to prawda i bardzo dobrze się dzieje, że nauczyciele polonijni mają możliwość zawodowego rozwoju. Większość szkoleń jednak są to szkolenia stacjonarne i odbywają się w Londynie. Moja oferta przeznaczona jest dla nauczycieli, którzy podobnie jak ja mieszkają z dala od ośrodków wielkomiejskich, lub też ze względu np. na rodzinne zobowiązania nie mogą brać udziału w szkoleniach stacjonarnych. Oczywiście nie jestem monopolistą na rynku, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz ORPG (Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą) organizują webinaria dla nauczycieli polonijnych, ale ze względu na to, że organizacje działają na potrzeby nauczycieli polonijnych z wszystkich krajów, brakuje w nich specyfiki nauczania do egzaminów Polish GCSE i A-level na Wyspach. I ja te braki uzupełniam.

Jak można zapisać się do KN?

Od września strona internetowa (www.ewaplummer.com) będzie już aktywna i będzie można zapisać się bezpośrednio na stronie. Nim jednak strona zacznie działać, zapraszam do kontaktu drogą mailową: ewa.plummer@gmail.com. Informacje o bieżących szkoleniach można śledzić na fanpage: Ewa Plummer lub w grupie Wszystko, co chcesz wiedzieć o Polish GCSE i A-level a boisz się zapytać.

Dla czytelników bloga przygotowałam niespodziankę: ofertę wakacyjną. Jeśli chcecie się zapisać do wideoteki i podczas wakacji i np. w dni deszczowe zapoznać się z naszymi zasobami, cena to zaledwie 12 funtów (miesięczny dostęp do wideoteki, ale nie dłużej niż do 31 sierpnia).

Ewa Plummer – absolwentka historii Uniwersytetu Wrocławskiego, przez dziesięć lat mieszkała w Londynie, gdzie udzielała się aktywnie na rzecz środowiska polonijnego: pracowała w polskich sobotnich szkołach, w Polskiej Macierzy Szkolnej, w Teatrze Syrena oraz współzałożycielka szkoły języka polskiego jako obcego Pol2all. Od roku prowadzi Klub Nauczyciela dla nauczycieli polonijnych. Razem z mężem i dziećmi mieszka w Forest od Dean w hrabstwie Gloucsetershire.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *