Jestem nauczycielką polonijną. A ty jaką masz super moc?

Lekcje wychowawcze

Lekcje wychowawcze mają ogromny potencjał i ogromne znaczenie dla naszej współpracy z uczniami polonijnymi. Zazwyczaj większość nauczycieli polonijnych ma swoją klasę, w której pełni rolę wychowawcy. A nasza praca nie polega przecież tylko na nauczaniu, ale też wychowaniu i budowaniu relacji z uczniami. Wiemy, że to długi proces, na który składa się dbanie o atmosferę w klasie oraz dobrą współpracę i komunikację z rodzicami uczniów.

Lekcje wychowawcze i ich znaczenie

Tak jak wspomniałam, lekcje wychowawcze mają ogromne znaczenie. Stanowią one okazję do integracji, realizowania ciekawych inicjatyw, poznania swoich mocnych stron. Dają również możliwość rozmowy i podzielenia się swoją opinią.

I tu dodatkowy bonus – uczniowie mają powód do rozmowy w języku polskim, a dla nas taka lekcja może być przyczynkiem do działania na rzecz doskonalenia naszego warsztatu nauczania języka polskiego.

Jak dobrze wykorzystać lekcje wychowawcze?

W jaki sposób wykorzystać lekcje wychowawcze w tym wyjątkowym czasie, aby zadbać o dobrostan Waszych uczniów? Jak zorganizować taką lekcję w szkole polonijnej? Czy można zorganizować lekcję wychowawczą podczas zajęć zdalnych?

Przyznam, że ‘’wciskam’’ lekcje wychowawcze, gdzie mogę. Dlatego też często wykorzystuję nietypowe święta (pobierz kalendarz) jako tematy zajęć. Dzięki temu mogę wplatać w nie godziny wychowawcze. Tak jak na przykład Dzień Uśmiechu uczyniłam tematem lekcji wychowawczej o emocjach (link do konspektu).

Nawet ustalanie zasad klasowych czy stosowanie “lodołamaczy” na początku roku szkolnego ma związek z lekcją wychowawczą.

lekcje wychowawcze

Korzyści z lekcji wychowawczej

Lekcja wychowawcza (godzina wychowawcza) to czas, który można wykorzystać w przeróżny sposób, m.in. przekazując dzieciom i młodzieży wartości, które zaowocują w ich podejściu do szkoły polonijnej.

Lekcja wychowawcza może również pomóc w rozwiązywaniu konfliktów między uczniami, uczy umiejętności społecznych, pomaga utrzymać dyscyplinę w klasie i znajdować sposoby na trudne zachowania uczniów. Prowadzi także do dobrej współpracy z rodzicami.

Nie bez znaczenia jest również dla rozwijania kompetencji emocjonalnych naszych podopiecznych. Uczniowie uczą się pracy w grupach i z rówieśnikami. Podczas takich lekcji uczeń poznaje samego siebie i swoje wartości.

Przykłady scenariuszy lekcji wychowawczych znajdziesz tutaj.

Napracowałam się nad tym wpisem. Będzie mi bardzo miło jeśli podzielisz się nim z innymi nauczycielami polonijnymi.