Jestem nauczycielką polonijną. A ty jaką masz super moc?

”Lekcje z polskiego”

”Lekcje z polskiego” to nowy podręcznik do nauki języka polskiego w Wielkiej Brytanii.

Jeżeli jeszcze nie słyszeliście o tym podręczniku, koniecznie przeczytajcie ten artykuł do końca. Poniżej znajduje się kilka cennych informacji od autorów podręcznika, którymi są Pani Maksi Kozińska i Pan Janusz Kulczycki.

Dla kogo?

Podręcznik pod tytułem Lekcje z polskiego – część I napisaliśmy z myślą o dzieciach pochodzenia polskiego w wieku 10-13 lat zamieszkujących Wyspy Brytyjskie. Podręcznik składa się z 16 jednostek tematycznych, które stanowią odzwierciedlenie kręgów tematycznych zawartych w polskiej Podstawie programowej dla uczniów polskich uczących się za granicą oraz angielskiej podstawie programowej AQA na poziomie GCSE z języka polskiego jako obcego, a także potrzeb uczniów i uczennic mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Cieszymy się jednak, że podręcznik cieszy się powodzeniem wśród nauczycieli i nauczycielek w Europie, gdyż nasze książki trafiły już do lektorów i lektorek języka polskiego z wielu krajów europejskich, np. Niemiec czy Irlandii. Podręcznik jest też często wybierany jako pozycja uzupełniająca na poziomie GCSE.

Jak powstał pomysł na podręcznik?

Pomysł napisania tej pozycji tlił się w naszych głowach już od dłuższego czasu. Nasza pasja, zaangażowanie, wieloletnie doświadczenie w nauczaniu języka polskiego jako odziedziczonego, i szczera chęć przygotowania pomocnego materiału dydaktycznego dla naszych dzieci sprawiały, że pomysł napisania Lekcji z polskiego wracał do naszych głów nieustannie jak bumerang. W końcu to Janusz Kulczycki zainicjował ten projekt, nazywając rzeczy po imieniu i proponując mi udział w tej trudnej, ale i satysfakcjonującej przygodzie. Ciekawostką jest, że nasza współpraca została zainagurowana uściskiem dłoni w samochodzie przed Polskim Ośrodkiem Społeczno-Kulturalnym w Londynie. Tego dnia wszystkie kawiarnie były przepełnione, a my – już bardzo podekscytowani – nie chcieliśmy czekać na wolne miejsce i w samochodzie Janusza rozłożyliśmy laptopy, papiery i wszystkie pomoce edukacyjne. Cały projekt sfinansowaliśmy sami, z naszych prywatnych funduszy w pełni świadomi, że nasz wkład emocjonalny, czasowy i w końcu finansowy mogą nigdy się nie zwrócić. Dzisiaj mogę powiedzieć, że nie żałujemy, widząc zadowolenie płynące ze strony praktyków i – co najważniejsze – dzieci.

Praca z podręcznikiem – wskazówki praktyczne

Większość wskazówek praktycznych zawarta jest w podręczniku. Niemniej jednak ze względu na pojawiające się często pytania w sieci zamieszczam kilka klaryfikacji, które mogą okazać się przydatne przy wyborze naszego podręcznika do pracy w warunkach polskiej szkoły sobotniej i nie tylko. Lekcje z polskiego to podręcznik, a w zasadzie część pierwsza ewentualnej serii podręczników w przedziale wiekowym 10-13 lat. Podręcznik zawiera ćwiczenia/zadania, których uzupełnienie/wykonanie wymaga prowadzenia zeszytu. Pod koniec każdego rozdziału znajdują się MISJE DO WYKONANIA, które zostały stworzone w myśl zróżnicowanego poziomu trudności. Jedni pracujący z tą pozycją MISJE wykonują w czasie zajęć lekcyjnych, inni wykorzystują podane przez nas pomysły jako prace domowe.

Dane techniczne i sposób dokonania zamówienia

Publikacja posiada miękką oprawę, tak aby nie stanowiła niepotrzebnego ciężaru dla uczniów i uczennic, jest formatu A4 i liczy 108 stron.

Zamówić publikację można poprzez skierowanie wiadomości e-mail pod adres: redakcjalekcjezpolskiego@gmail.com – w wiadomości należy podać liczbę zamawianych egzemplarzy oraz dane do wysyłki/faktury. W wiadomości zwrotnej przesyłamy fakturę oraz zamieszczamy sposób dokonania płatności. Po zaksięgowaniu wpłaty wysyłamy paczkę do zamawiającego/zamawiającej. Cena to £15 + £3 kw+p.

Książkę można również zamówić poprzez portal ebay.com pod linkiem: https://www.ebay.co.uk/itm/Lekcje-z-polskiego-czesc-I-M-Kozinska-J-Kulczycki-Polish-coursebook/113891175969?hash=item1a84716e21:g:ex4AAOSwnb5dgBTQ

Cena książki przy zamówieniu z tego portalu wzrasta, aby pokryć opłaty związane z wystawieniem produktu. Cena to £17 + £3 kw+p.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *