Meet the polish teacher.

Czyli pierwsze spotkanie z rodzicami w polskiej sobotniej szkole.

Kiedy organizujesz spotkanie z rodzicami pamiętaj o wartościach jakie chcesz przekazać swoim rodzicom. W naszym przypadku najwięcej mówisz o wartościach bycia i uczenia się w polskiej sobotniej szkole.

Jedno wiem na pewno : Bądź pewna siebie i uwierz, że to co robisz jest potrzebne dla ich dzieci.

Każde spotkanie z rodzicem musi nieść ze sobą konkretną wartość i cel. Celem pierwszego zebrania jest pokazanie swojej osoby rodzicom i przekazanie im swojej wiedzy i zasad.

Rodzic po wyjściu z Twojej klasy musi mieć poczucie, że wychodzi z czymś ważnym, a przede wszystkim z zaufaniem do Ciebie. Nie chcesz, żeby żałowali tego czasu, które poświęcili na to aby te relacje z dzieckiem dzięki Tobie były lepsze.

Jak zrobić to tzw. pierwsze dobre wrażenie ?

  1. Przygotuj się. Musisz wiedzieć o czym będziesz mówić do rodziców! Zacznij od zapisania sobie najważniejszych informacji. Potem te myśli, przepisz ładnie w punktach żeby było Tobie łatwiej je rozczytać podczas zebrania i swobodnie wracać do nich wzrokiem kiedy mówisz do rodziców 😉 Przeczytaj kilka razy te punkty przed zebraniem 🙂
  2. Co powinno znaleźć się na takiej liście? a) Informacje o podręcznikach (ile kosztują, czy uczniowie już je otrzymali, a jak nie to kiedy je dostaną? , do kiedy należy wpłacać za podręczniki? i do kogo?) b) Informacje o wyprawce (jakie zeszyty, czy w trzy linie czy dwu linie), piórnik itp. c) Informacje o godzinach lekcyjnych (od której do której są prowadzone zajęcia i o której jest przerwa na lunch.) d) Informacje o zajęciach dodatkowych jakie są u Was w szkole (jakie są koszty?, kto je prowadzi? i kiedy się zaczynają?) e) Informacje o lekturach (sporządź listę lektur oraz daty ich wprowadzania i może podziel się nią z rodzicami, bo na pewno zapytają jaka jest pierwsza lektura i na kiedy muszą ją dzieci przeczytać) f) Informacje o zadaniu domowych (czyli jaką formę informacji o zadaniu domowym przejmujesz czy będą uczniowie sami ją notować w zeszytach, czy będziesz wysyłać mail z informacją, czy zadanie domowe będzie widnieć na witrynie szkoły i rodzic będzie musiał sam znaleźć co jest zadane) g) zajrzyj do podstawy programowej lub podręczników i wypisz najważniejsze punkty, które według Ciebie uczeń osiągnie lub powinien osiągnąć w tym roku szkolnym. h) Informacje o zbiórkach np. na Mikołajki i najbliższych wydarzeniach szkolnych i) Informacje o konkursach lub twoich innowacyjnych działań podczas Twoich zajęć, co planujesz z dziećmi zrobić. P.s. Te informacje powinnaś już znać o szkole lub je poznasz na pierwszej radzie pedagogicznej, a jeżeli nie lub masz wątpliwości to warto oczywiście o nie zapytać.

Przygotowałaś już swoja listę? no i to w sumie mogło by być na tyle ale zawsze możesz zaszaleć i zrobić coś dodatkowego, a tak w ogóle mogłabyś zrobić ze swojej listy prezentację i przedstawić ją w takiej formie rodzicom 😉 mnie osobiście podoba się pomysł prezentacji, nawet planowałam taką zrobić w zeszłym roku szkolnym ale nie mogliśmy podłączyć tablicy multimedialnej, (a tak w ogóle to dużo rzeczy ,,nie działa” w pierwszy dzień szkoły) 🙂 na szczęście prezentację miałam wydrukowaną i ufff mogłam z niej skorzystać.

Mówiąc o rzeczach dodatkowych… to można by zrobić taką mini listę Twojej listy (agendę) dla rodziców, wydrukować i podarować rodzicom na zebraniu. (lista lektur i daty ich realizacji, lista przyborów, Twój numer telefonu (opcjonalnie oczywiście), adres email szkolny lub Twój, ceny podręczników, wydarzenia szkolne itp.

Na takim zebraniu wybierasz również Przedstawicieli Rady Rodziców, wiem to zadanie nie jest łatwe.

Zrób listę obecności dla rodziców – tabelkę, w której rodzic może wpisać również swoje dane do kontaktu. Podkreślam, że każdy nauczyciel powinien mieć dane do rodzica, w razie konieczności kontaktu z rodzicem. Taką listę mamy w dzienniku lub kalendarzu polonijnym 😉

Koniecznie nie zapomnij się przedstawić i powiedzieć kilka słów o sobie, o Twoim stażu pracy, wykształceniu. Najlepiej na samym początku zebrania.