Meet the polish teacher.

Czyli pierwsze spotkanie
z rodzicami
w szkole polonijnej

Kiedy organizujesz spotkanie z rodzicami pamiętaj o wartościach i celach jakie chcesz przekazać swoim rodzicom. W naszym przypadku najwięcej mówisz o wartościach bycia i uczenia się w szkole polonijnej, oraz zaletach dwujęzyczności.

Jedno wiem na pewno : Bądź pewny siebie i uwierz, że to co robisz jest potrzebne dla ich dzieci!!

Każde spotkanie z rodzicem musi nieść ze sobą konkretną wartość i cel. Celem pierwszego zebrania jest pokazanie swojej osoby rodzicom oraz przekazanie im swojej wiedzy
i zasad. Nawet jeżeli znasz rodziców swoich uczniów.

Rodzic po wyjściu z Twojej klasy musi mieć poczucie, że wychodzi z czymś ważnym, a przede wszystkim z zaufaniem do Ciebie. Nie chcesz, żeby żałowali tego czasu, które poświęcili na to aby te relacje z dzieckiem dzięki Tobie były lepsze.

Jak zrobić to tzw. pierwsze dobre wrażenie ?

  1. Przygotuj się! Musisz wiedzieć o czym będziesz mówić do rodziców. Zacznij od zapisania sobie najważniejszych informacji. Potem te myśli, przepisz ładnie w punktach żeby było Tobie łatwiej je rozczytać podczas zebrania i swobodnie wracać do nich wzrokiem kiedy mówisz do rodziców 😉 Przeczytaj kilka razy te punkty przed zebraniem 🙂
  2. Co powinno znaleźć się na takiej liście?
    a) Informacje o podręcznikach, jakie są to podręczniki, jeżeli są odpłatne to należy poinformować ile kosztują, czy uczniowie już je otrzymali, a jak nie to kiedy je dostaną? , do kiedy należy wpłacać za podręczniki? i do kogo? (miej gotową listę na płatności, bo rodzice często wpłacają już po zebraniu) b) Informacje o wyprawce (jakie zeszyty, czy w trzy linie czy dwu linie), piórnik itp. c) Informacje o godzinach lekcyjnych (od której do której są prowadzone zajęcia i o której jest przerwa na lunch.) d) Informacje o zajęciach dodatkowych jakie są u Was w szkole (jakie są koszty?, kto je prowadzi? i kiedy się zaczynają?) e) Informacje o lekturach (sporządź listę lektur oraz daty ich wprowadzania i może podziel się nią z rodzicami, bo na pewno zapytają jaka jest pierwsza lektura i na kiedy muszą ją dzieci przeczytać) f) Informacje o zadaniu domowych (czyli jaką formę informacji o zadaniu domowym przejmujesz czy będą uczniowie sami ją notować w zeszytach, czy będziesz wysyłać mail z informacją, czy zadanie domowe będzie widnieć na witrynie szkoły i rodzic będzie musiał sam znaleźć co jest zadane) g) zajrzyj do podstawy programowej lub podręczników i wypisz najważniejsze punkty, które według Ciebie uczeń osiągnie lub powinien osiągnąć w tym roku szkolnym. h) Informacje o zbiórkach np. na Mikołajki i najbliższych wydarzeniach szkolnych i) Informacje o konkursach lub twoich innowacyjnych działań podczas Twoich zajęć, co planujesz z dziećmi zrobić. P.s. Powyższe informacje powinieneś już znać o szkole z rady pedagogicznej, a jeżeli nie lub masz wątpliwości to warto o nie zapytać.

Przygotowałaś już swoja listę? no i to w sumie mogło by być na tyle aczkolwiek zawsze możesz zrobić coś dodatkowego… Możesz np. to wszystko co znajduje się na twojej liście, zrobić prezentację multimedialną i przedstawić ją w takiej formie rodzicom 😉 mnie osobiście podoba się pomysł prezentacji, ale nie zawsze jest możliwość podłączenia tablicy multimedialnej już na pierwszych zajęciach w szkole:)

Mówiąc o rzeczach dodatkowych… to możesz zrobić mini listę Twojej listy (taką agendę) dla rodziców, wydrukować i podarować rodzicom na zebraniu. (lista lektur i daty ich realizacji, lista przyborów, Twój numer telefonu (opcjonalnie oczywiście), adres email szkolny lub Twój, ceny podręczników, wydarzenia szkolne itp.

Na takim zebraniu wybierasz również Przedstawicieli Rady Rodziców, wiem to zadanie nie jest łatwe.

Zrób listę obecności dla rodziców – tabelkę, w której rodzic może wpisać również swoje dane do kontaktu. Podkreślam, że każdy nauczyciel powinien mieć dane do rodzica, w razie konieczności kontaktu z rodzicem. Taką listę mamy w dzienniku lub kalendarzu polonijnym 😉 (Upewnij się czy rodzic podpisał formę RODO zanim zabierzesz się do tworzenia listy kontaktów)

Koniecznie nie zapomnij się przedstawić i powiedzieć kilka słów o sobie, o Twoim stażu pracy, wykształceniu. Najlepiej na samym początku zebrania. Bo potem zapomnisz 🙂