Pierwszy dzień szkoły

Pierwszy dzień w szkole symbolicznie otwiera nowy rozdział w życiu dziecka i rodzica ale również nauczycieli. Szczególnie tych, którzy właśnie rozpoczynają pracę w szkole polonijnej albo obejmują wychowawstwo nowej klasy.

Drogi nauczycielu polonijny, warto dowiedzieć się czy w Twojej szkole w dniu rozpoczęcia roku szkolnego odbywają się także zajęcia i czy w ten dzień masz również pierwsze spotkanie z rodzicami? W mojej szkole tak jest, że rozpoczynamy uroczyście w auli, następnie wychowawca wyczytuję listę swoich uczniów i zabiera ich do klasy na pierwsze zajęcia. Wiadomo, że nie są to typowe lekcje z pisaniem i czytaniem ale są one bardziej “luźne”, więc miej przygotowane zadania lub rzeczy nad którymi możecie razem popracować i poznawać siebie 🙂 na przykład coś na kartki z wakacji czy kartki z informacjami o uczniu, które sam wypełnia. Porozmawiajcie o zasadach klasowych, czego wolno a czego nie w Waszej klasie. Zapoznajcie się z podręcznikami itp. Podkreślam, że w każdej szkole polonijnej jest inaczej. Może być tak, że po apelu, udajecie się do klasy, rozdajesz podręczniki i to wszystko 🙂 Ja w dniu rozpoczęcia mam również pierwsze spotkanie z rodzicami 🙂 więc stres jest ogromny!

Upewnij się, że masz plan co będziesz robić z uczniami. A nawet zaplanuj więcej, bo nie wiesz jakim tempem Twoi uczniowie będą pracować i nie wiesz czy w ten dzień będą już podręczniki dla dzieci. Przykładowy plan pierwszych zajęć lekcyjnych może być taki :

Kilka propozycji na pierwsze zajęcia:

  1. Przywitaj swoich uczniów, może być to podczas gdy dzieci siedzą przy ławkach lub w przypadku młodszych klas, dzieci mogą usiąść na dywanie. Zacznij od powiedzenia coś o sobie, fajne w tym momencie mogą się okazać tzw. ”lodołamacze”, taka aktywność to świetna okazja do przełamania pierwszych lodów, miedzy nowo poznanym nauczycielem i uczniami. Wspaniały czas by poznać się nawzajem. Większość z nich zajmuje 5-10 minut, a potrafią fantastycznie rozbudzić uczniów. Darmowe pdf takich aktywności możesz znaleźć strony edujobs.pl

2. Porozmawiajcie o zasadach jakie powinny panować w Waszej klasie i jak będziecie je przestrzegać.

3. Przeczytaj uczniom coś inspirującego lub napisz po prostu do nich list i im go przeczytaj.

Cykliczny Live na facebooku #sPokójNauczycielski