Jestem nauczycielką polonijną. A ty jaką masz super moc?

Moje dziecko idzie do polskiej sobotniej szkoły.

Jak przygotować swoje dziecko do polskiej sobotniej szkoły?

Drogi rodzicu, jeżeli zadecydowałeś o zapisaniu swojego dziecka do polskiej sobotniej szkoły to na pewno chciałbyś, aby moment rozpoczęcia edukacji polonijnej stał się dla Twojego dziecka ekscytującym i miłym przeżyciem.

Jak to zrobić ?

1.Tak, naprawdę wszystko zaczyna się od Was drodzy rodzice.
Rodzicu skup się na budowaniu swojej pewności siebie, uwierz, że polska sobotnia szkoła jest drogą do przyszłości Twojego dziecka.
Rodzice są dla dziecka pierwszym i najlepszym wzorem do naśladowania. Dlatego ZWIĘKSZAJ własną pewność siebie. Mów same dobre słowa o szkole, nauczycielach i dyrektorach.
Zacznij od pozytywnych komentarzy o sobie i o innych w obecności Twojego dziecka.
Pamiętaj, że jeżeli polska sobotnia szkoła kojarzy Ci się z przykrym obowiązkiem i katorgą, tak samo odbierze je Twoje dziecko.
Tym samym, proszę nie strasz dziecka szkołą i nauczycielami 😊

2. Rozmowa
W świecie przepełnionym technologiami bardzo rzadko znajdujemy czas na rozmowę z naszymi dziećmi.
Ale Ty rodzicu postaw na wspólne czytanie książek (np. lektur szkolnych) i obiad z rodziną aby porozmawiać o wydarzeniach i uczuciach nie tylko bohaterów z książki, ale przede wszystkim dziecka. Każdego dnia, a nawet w każdej chwili Twoje dziecko odnosi w czymś sukces np.: maluje drzewko ładniejsze niż wczoraj, usłyszało pochwałę z ust kolegi z klasy, strzeliło gola, zdobyło kolejny poziom w grze.
Chwalenie się sukcesami uczy dziecko zarówno umiejętności mówienia o sobie, gdy robi coś super, jak również dzielenia się problemami.

3. Gdy Twoje dziecko stawia pierwsze kroki w języku polskim – nie krytykuj i nie poprawiaj źle wypowiedzianego słowa wprost.

4. Grajcie w gry planszowe po polsku. Podczas zabawy dziecko uczy się najlepiej. A Wiecie, kiedy dziecko uczy się najszybciej? Właśnie wtedy, kiedy nie wie, że się uczy 😊

5. Przypominaj dziecku o polskiej sobotniej szkole podczas wakacji, powspominaj fajne momenty, popatrz na zdjęcia, które znajdują się na platformach internetowych.
Tak samo z uczniami, którzy rozpoczynają swoją naukę w polskiej szkole, jeżeli ominęły was Dni Otwarte to popatrzcie na szkolny Facebook czy też szkolną stronę internetową, zerknijcie na kalendarz i wydarzenia szkolne i popatrzcie co dzieję się w tej nowej szkole.

6. Wydrukujcie lub kupcie kalendarz i zaznaczcie soboty w którym jest polska sobotnia szkoła oraz soboty wolne 😊 polecam używanie kolorowych mazaków!
Po co dzieciom kalendarz? Przede wszystkim do orientowania się w upływie czasu, ale co najważniejsze to to, że dzieci posiadające kalendarz uczą się, że każdy członek rodziny ma w życiu przyjemności, ale także obowiązki i zadania.  Dzieci mogą się nauczyć bardzo wiele!
Ja zamierzam taki kalendarz stworzyć z uczniami na naszych pierwszych zajęciach lekcyjnych 😊

7. Wspólnie przygotujcie szkolną wyprawkę, pójdźcie razem na zakupy szkolne.

8. Naucz dziecko samodzielności w pakowaniu nowego plecaka i kredek. I nie róbcie tego rano, w dniu zajęć, stres i pośpiech rozdrażni Was obojga.  Wyrób w dziecku nawyk systematyczności i z czasem jedynie kontroluj, czy wszystko zostało spakowane, jak należy. Tak samo z odrabianiem lekcji – pomagaj i sprawdzaj, jeśli dziecko tego potrzebuje, ale nie wykonuj pracy za nie. Pozwól mu się pomylić, zrobić coś niedoskonale. Właśnie w ten sposób się uczymy.