Jestem nauczycielką polonijną. A ty jaką masz super moc?

Rutyna klasowa Covid

Rutyna i zasady w klasie są bardzo ważne i warto już na samym początku roku ustalić je ze swoimi uczniami. Ale co w przypadku, kiedy cały plan psuje nam panujący wirus i ciągłe zmiany trybu pracy stacjonarnej na zajęcia online i na odwrót?

Jeśli wracasz do budynku szkoły w trakcie pandemii koronawirusa, rutyna i zasady klasowe mogą się bardzo różnić od tych z początku roku lub tych z poprzednich kilku miesięcy.

Bez względu na to, jakie masz zasady w szkole lub w klasie, niektóre procedury mogą w nas wszystkich wzbudzić niepokój lub trudne emocje. Z kolei te uczucia mogą utrudnić nie tylko ich przestrzeganie, ale również samo nauczanie może okazać dużo trudniejsze.

Co zrobić, by nowa rutyna była mniej stresująca dla naszych uczniów?

Przede wszystkim wspieraj swoich uczniów społecznie i emocjonalnie. Spróbuj użyć elementów zabawy, takich jak rymy lub mnemoniki, dzięki czemu uczniom będzie łatwiej zapamiętać ustalone zasady.

Wiedz, że rutyna dostosowanie się uczniów do rutyny podczas pandemii wymaga silnego funkcjonowania wykonawczego. Wiele dzieci, zwłaszcza tych, które uczą się i myślą inaczej, mogą uznać przyswojenie sobie zasad za trudne. Wydaje się, że zwłaszcza organizacja i planowanie, zapamiętywanie wieloetapowych kierunków i przestrzeganie zasad klasowych czy szkolnych, może nastręczać im wiele trudności.

Jak wprowadzać nowe zasady w klasie?

W jaki sposób możesz wprowadzić te nowe zasady, aby wszyscy uczniowie mogli się z nich uczyć i korzystać? Poniżej przygotowałam kilka podpowiedzi.

1. Komunikacja z rodzicami uczniów.

Ten aspekt jest bardzo ważny. Poinformuj więc rodziców o nowych zasadach klasowych z wyprzedzeniem. Dzięki temu będą świadomi, jakie procedury będziecie stosować w klasie. Nie tylko utrzyma to otwarte linie komunikacji, ale także da rodzinom możliwość praktykowania tych procedur z wyprzedzeniem w domu i przygotowania ucznia.

Możliwość zapoznania się z tymi nowymi oczekiwaniami jest szczególnie pomocna dla uczniów, którzy zmagają się ze zmianami w rutynie. Jeśli to możliwe, rozważ wysłanie szczegółowych instrukcji (np. w postaci infografiki) lub filmów do rodzin, aby mogły zobaczyć, jak będą wyglądały procedury.

2. Wyjaśnij nową zasadę klasową/szkolną.

Ważne jest, aby poinformować uczniów “dlaczego” taka zasada będzie obowiązywać w klasie lub w szkole. Wyjaśnij, z jakiego powodu jest ona potrzebna dla naszego bezpieczeństwa.

Gdy uczniowie będą znali powód wprowadzenia takiej, a nie innej zasady w klasie, łatwiej będzie im wówczas mieć poczucie kontroli i sprawstwa nad swoim i kolegów bezpieczeństwem w klasie.

Przykład: “Kochani uczniowie, o to, dlaczego wszyscy musimy nosić maski w klasie. Maski pomagają powstrzymać rozprzestrzenianie się zarazków, gdy ludzie mówią, kaszlą lub kichają. Kiedy wszyscy nosimy maski, chronimy się nawzajem przed zachorowaniem.”

3. Przedstaw uczniom rutynę krok po kroku.

Wyjaśnij lub zademonstruj sposób, w jaki uczniowie powinni podążać za rutyną. Pokaż, czego oczekujesz od nich. Użyj jasnego, prostego języka, myśl głośno podczas, podczas prezentowania poszczególnych kroków.

Uczniowie, którzy uczą się i myślą inaczej, często nie wiedzą, jak rozpocząć zadanie lub co zrobić, gdy utkną. Rozbicie rutyny/zasad na małe kawałki może im bardzo pomóc. Możesz nawet użyć zabawnych nazw dla każdego kroku.

Przykład: Nową zasadą jest, by uczniowie ustawili się w kolejce po obiedzie/przerwie, z maskami, w odległości 2 metrów od siebie. Podziel tę zasadę na kilka małych kroków, które wyglądają np. tak:

  • znajdź swoją maskę,
  • załóż maskę prawidłowo,
  • poczekaj, aż twoje imię zostanie wywołane,
  • ustaw się w kolejce.

4. Daj czas na reakcję i dyskusję.

Uczniowie mogą mieć pytania dotyczących nowych zasad. Mogą chcieć zrozumieć, dlaczego tak jest i co się dzieje, co się stanie, jeśli zapomną postępować zgodnie z rutyną.

Mogą też zastanawiać się, czy istnieje inny sposób, by zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. A niektórzy uczniowie, zwłaszcza ci, którzy doświadczają lęku lub którzy mają historię traumy, mogą mieć silne reakcje emocjonalne. Reaguj empatią i przyznaj, że uczucia są ważne. Zastanów się, w jaki sposób procedura może być elastyczna, aby rozwiązać problemy uczniów.

5. Zapewnij kilka sposobów uczenia się i zapamiętywania nowych procedur.

Daj uczniom więcej możliwości na zapamiętanie rutyny. Stosuj różne metody. Opublikuj film z rutyny na platformie edukacyjnej, z której korzystasz lub korzystaliście. Możesz też zrobić wskazówki krok po kroku ze zdjęciami lub innymi wizualizacjami. Możesz udzielić wskazówek rodzinom, aby upewnić się, że rutyna jest przypominana również w domu.

Pozwól uczniom ćwiczyć nowe rutyny. Możecie ćwiczyć jako klasa lub indywidualnie. Takie ćwiczenia dają Ci szansę upewnienia się, że wszyscy uczniowie rozumieją każdy krok. Możesz zapewnić poprawki w momencie, zanim uczniowie będą musieli ukończyć rutynę samodzielnie.

6. Dajcie sobie czas.

Niech Twoi uczniowie wiedzą, że ta rutyna jest nowa dla wszystkich, więc ważne jest, aby dać sobie trochę swobody.

 To jest ok, że uczniowie zapominają o zasadach. To jest ok, że czujemy niepokój i boimy się nowych procedur. Ale staraj się być świadomy własnych reakcji, jeśli uczeń popełni błąd. Twoja klasa będzie podążać za Tobą. Staraj się zachować spokój. Nadmierne reagowanie może zwiększyć emocje.

Przykład: możesz wymyślić kilka zdań przypominających, które są łatwe do zapamiętania. Możesz również użyć takiej rymowanki: “Ręce myjemy, dezynfekujemy, w rękaw kichamy, wirusa z zasady nie rozprzestrzeniamy, bo na dystans niezbędny wszyscy się trzymamy’’ lub wspólnie z klasą stworzyć własną.

Mam nadzieję, że spodobał Ci się mój wpis. A może masz swoje sposoby, by pomóc uczniom przyswoić zasady bezpieczeństwa w klasie w trakcie pandemii? Jeśli znasz kogoś, komu może przydać się mój wpis, śmiało, podziel się z nim.