Jestem nauczycielką polonijną. A ty jaką masz super moc?

Sekrety szczęśliwego nauczyciela – nie tylko polonijnego.

Jak to się dzieje, że niektórzy nauczyciele budzą się w sobotni ranek i pędzą cali w skowronkach  do szkoły polonijnej, a inni od pierwszego września odliczają dni do końca roku szkolnego?

Sprawdź, jak podsycać płomienie w sercu  nauczyciela polonijnego i nie dopuścić do wypalenia zawodowego.

SZUKAJ ULEPSZEŃ PLANOWANIA ZAJĘĆ

Aby ulepszyć proces planowania zajęć w szkole polonijnej, należy zacząć od określenia swojego celu. Każdy nauczyciel polonijny pracuje w innym środowisku, ma inną sytuację osobistą i tak zwane “lepsze planowanie” znaczy dla niego coś innego.
Poniżej znajdują się 3 przykłady, sposoby organizacji pracy nauczyciela polonijnego. 

Zaznacz, który jest najbardziej zbliżony do Twojego ideału lub opisz mi w mailu swój własny.

A) W niedzielę, poniedziałek, wtorek, nie myślę o polskiej szkole – nie sprawdzam maili, nie odpisuję na wiadomości od rodziców uczniów, nie przygotowuje się do zajęć.

B) Odkąd wszystkie materiały i pomoce dydaktyczne zostały przeze mnie uporządkowane, planowanie zajęć zajmuje mi kilka minut. Otwieram odpowiedni folder na komputerze lub teczkę z szafki i gotowe.

C) Nie spędzam każdego wieczoru na planowaniu i przygotowaniu się do zajęć, które mają odbyć się jeden dzień w tygodniu. W czwartek od godziny 17:00 przygotowuję zajęcia na najbliższą sobotę, zapisuję, drukuję i pakuję do teczki.

SZUKAJ INSPIRACJI
Trudno dziwić się uczniom, że nudzą się na lekcji jeżeli Ty sama/sam tracisz czasami zaangażowanie.

SZUKAJ WSPARCIA
Są takie dni, kiedy po prostu chcesz z kimś pogadać. Najczęściej jest to ktoś nam bliski, partner/partnerka, przyjaciel/przyjaciółka. Aczkolwiek nikt nie zrozumie bolączek życia nauczyciela polonijnego lepiej niż inny nauczyciel polonijny. Jeżeli nie masz nikogo takiego, to zapraszam Cię do grupy wsparcia nauczycieli polonijnych lub po prostu napisz do mnie.

SZUKAJ SIEBIE
Pamięta, że cały czas się rozwijasz zawodowo i z roku na rok masz coraz większe doświadczenie. Trzymaj rękę na pulsie i od czasu do czasu zadaj sobie pytanie, czy na pewno jesteś na właściwym miejscu.

Ściskam,

Daria Wilkinson