Jestem nauczycielką polonijną. A ty jaką masz super moc?

Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe w pracy nauczyciela polonijnego…

Wypalenie zawodowe to wynik długotwalego stresu i przemęczenia, wynikającego z nadmiaru realizowanych obowiązków, odpowiedzialności za niełatwe i wyczerpujące zadania czy monotonną pracę . Charakteryzuje się ono wyczerpaniem fizycznym i emocjonalnym, obniżeniem samopoczucia i wiary w sens wykonywania swojej pracy.

Dlaczego wypalenie zawodowe tak często dotyka nauczycieli?

Według danych średnia długość stażu pracy nauczyciela polonijnego to około 2-3 lata. Najbardziej narażone na ryzyko wypalenia zawodowego stają się osoby bardzo zaangażowane w swoją pracę. Stres w zawodzie nauczyciela spowodowany jest z jednej strony koniecznością zaspokajania potrzeb uczniów, z drugiej natomiast problemami wynikającymi z funkcjonowania placówek (m.in. restrykcyjne wymagania, problemy z kadrą zarządzającą). Od nauczyciela polonijnego oczekuje się nie tylko wiedzy i umiejętności do jej przekazania, ale również nawiązania dobrych relacji z dziećmi i ich rodzicami, uczenia patriotyzmu i dawania dobrego przykładu. Bardzo często zaangażowanie nie znajduje odzwierciedlenia w sytuacji zawodowej czy wynagrodzeniu. To zajęcie, które pochłania mnóstwo energii w przygotowanie kreatywnych scenariuszy zajęć, dodatkowych zadań czy szkolnych wydarzeń. Stąd pojawia się frustracja, będąca efektem prób zaspokajania różnorodnych oczekiwań, presji i braku osobistej satysfakcji. Wielu z nas w pewnym momencie swojej ścieżki zawodowej odczuwa zniechęcenie i bezradność.

Jakie symptomy są niepokojące?

Nauczyciele będący w fazie wypalenia zawodowego przestają dostrzegać sens w tym co robią. Mają poczucie wyczerpania emocjalnego, brakuje im motywacji, praca przywołuje negatywne emocje, nie potrafią się zrelaksować i przestać myśleć o sprawach zawodowych. Są sfrustrowani, obciążeni problemami swoich podopiecznych, zaczynają też unikać kontaktu z uczniami i ich rodzicami. Często pojawiają się także symptomy tj: chroniczne zmęczenie, bezsenność, migrenowe bóle głowy, problemy z podejmowaniem decyzji, negatywna postawa i uzależnienia.

Jeśli zauważasz u siebie podobne objawy oraz

 • nie radzisz sobie z ilością pracy,
 • czujesz się przytłoczona, niezrozumiana i niedoceniona,
 • brakuje Ci wiary w to, że to co robisz jest ważne,
 • nie masz ochoty chodzić do pracy,
 • izolujesz sie od współpracowników, ale także bliskich Ci ludzi,
 • przestały cieszyć Cię rzeczy, które uwielbiałaś dotychczas,
 • i czujesz, że nie masz już siły by sobie z tym radzić

to powinna zapalić się w Twojej głowie lampka ostrzegawcza.

Jak sobie poradzić, gdy jest już za późno?

Nigdy nie jest za późno! Aby skutecznie walczyć z wypaleniem powinnaś przede wszystkim zadbać o siebie.

 • Przede wszystkim odpocznij, skorzystaj z urlopu i zatroszcz się o swoje potrzeby, pozwól sobie na drobne przyjemności. Zadbaj o dobry sen i zdrowy tryb życia – właściwa dieta, zdrowe nawyki i aktywność fizyczna działa lepiej niż niejeden farmaceutyk.
 • Nie zapominaj o pielęgnowaniu bliskich realacji, dzięki którym w trudnych sytuacjach możesz liczyć na wparcie i pomoc. Jeżeli czujesz się osamotniona lub niezrozumina przez najbliższych to zapraszam Cię mojej do grupy wsparcia dla nauczycieli polonijnych na Facebooku. (warto tutaj podlinkować grupę)
 • Zacznij angażować się w inne aktywności, poszukaj nowych zajęć, których robienie będzie sprawiało Ci przyjemność. Ludzie posiadający pasje są zdecydowanie szczęśliwsi.
 • Pozytywne nastawie jest niezbędne do skutecznego radzenia sobie ze stresem. Dostrzegaj w otoczeniu drobne rzeczy, wyciszaj złe myśli  i koncentruj się na tym co robisz w danej chwili.
 • Zrelaksuj się, bo relaksacja połączona z oddychaniem uspokaja i odświeża nas umysł i ciało.
 • Zaplanuj swój czas by uniknąć stresu związanego z nieustannym pośpiechem. Rozkładaj swoje cele na mniejsze zadania, które będzie łatwiej zrealizwoać.
 • Naucz się asertywności i dystansu, to pomaga zapanować nad życiem. Nie traktuj niepowodzeń jako swoich osobistych porazek. Daj sobie prawo do popełniania błedów.

Od naszego samopoczucia zależą efekty naszej pracy. Aby móc realizować się zawodowo koniecznie powinnniśmy zadbać o siebie i równowagę w swoim życiu, nauczyć się radzić sobie ze stresem, pamiętać o zachowaniu dystansu do podejmowanych działań, a co najważniejsze o odpoczynku i zaspokajaniu własnych potrzeb.

Pamiętaj, że to, co robisz to ogromny dar – miłość i pasja, która niesie ogromną wartość dla dzieci i procesu ich kształtowania. To dla nich wkładasz serce we wszystko co robisz, a to Twoja super moc!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *