Jak zaplanować nowy rok szkolny w polskiej sobotniej szkole?

Rok szkolny dopiero się zakończył a czuję, że nowy zaraz się zacznie. Jako nauczyciel polonijny stresuje się tak samo jak nauczyciel, który pracuje w szkole pięć dni w tygodniu.

Jak wiecie praca nauczyciela polonijnego w sobotniej szkole na obczyźnie wymaga bardzo wiele przygotowania i planowania .

Każdy nauczyciel może potwierdzić, że dobre przygotowanie jest kluczowe, do przetrwania roku szkolnego – nawet w szkole polonijnej.

Co według mnie nauczyciel polonijny ma wpisać na listę rzeczy do zrobienia przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego?

 1. Zaplanować sobie relaks, urlop – najważniejsze, by odpocząć przed nowym rokiem w szkole. Zrelaksować się chociaż przez weekend. Zrobić coś co lubisz, coś szalonego i fajnego …..
 2. Przeczytać inspirującą książkę edukacyjną
 3. Ustalić swoje cele – Zastanów się co Twoi uczniowie powinni wiedzieć pod koniec semestru/roku + zarezerwuj czas na utrwalanie materiału przez dzieci. Oczywiście każdy cel musi być możliwy do osiągnięcia. Popatrz na Podstawę programową.
 4. Sprawdzić listę lektur, które będą obowiązywać w Twojej klasie, w Twojej szkole.
 5. Uporządkować szafkę, biurko w której trzymasz materiały, pomoce dydaktyczne, scenariusze do polskiej sobotniej szkoły.
 6. Uzupełnij zapasy artykułów szkolnych. Na pewno nie będziesz potrzebować ich dużo, ale nigdy nie wiadomo kiedy będziesz potrzebować kolorowy papier , zszywacz czy taśmę. Polskie szkoły sobotnie zazwyczaj nie mają gdzie przechowywać takich materiałów. To moja lista przyborów 🙂
 7. Zaplanuj pierwszy dzień w szkole. Zaplanuj co będziesz robić z uczniami.
 8. Zaplanuj spotkanie z rodzicami. Pamiętaj masz tylko jedną szansę żeby zrobić dobre wrażenie na rodzicach, dlatego przemyśl i napisz co chcesz powiedzieć rodzicom.
 9. Przygotuj kilka scenariuszy lekcji i dodatkowych materiałów . To zadanie zajmuje najwięcej czasu. Dobrze zaplanowane lekcje pomogą Ci zapanować nad chaosem jaki panuje na początku roku.
 10. Kup sobie planner! W którym będziesz zapisywać Twoje plany, najważniejsze daty, pomysły. Z takim planerem/kalendarzem łatwiej Ci będzie robić scenariusze i plany na najbliższe lekcje . Z całego serducha polecam kalendarz polonijny , który powstał z myślą o Was !
 11. Poszukaj stronek internetowych, na których znajdziesz ciekawe pomoce, gry edukacyjne lub scenariusze zajęć – szukaj inspiracji i je zapisuj.
 12. Przygotuj się do rady pedagogicznej.